Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

8.Sınıf 14.Deneme (2018-2019)

.

8.Sınıf 14.Deneme (2018-2019) YAPILAN YORUMLAR

 • Ümit şahin
  2 sene önce

  Hocam 7 sorunun cevap anahtarında sorun var mı?
  1. Öncül doğru ancak cevap anahtarı C şıkkı değilde B şıkkı diyor. Atladığım göremediğim bir kısım mı var?

  • Mehmet Ali ŞENAY
   2 sene önce

   Cevap anahtarı doğru. Isı olarak adlandırdığımız kavram maddeler arasında alınan ya da verilen enerjidir.Maddenin sahip olduğu enerji iç (içsel) enerji olarak adlandırılabilir. Bu nedenle 1.öncüldeki ısısı fazladır ifadesi yanlıştır.

   • Elif
    2 sene önce

    Merhaba ,tanecik sayısı fazla olan madde özdeş fakat tanecik sayısı daha az olan maddeye göre fazla ısıya sahiptir ifadesi için yanlış denilmiş.Isının taneciklerin toplam enerjisi olduğunu biliyoruz.Kaldı ki miktarları farklı özdeş sıvıların son sıcaklıklarının eşit olması için fazla olana daha çok ısı verilmeli.Neden cevap anahtarında B seçeneğinin doğru denildiğini biraz daha ayrıntılı açıklayabilir misiniz acaba?

    • Mehmet Ali ŞENAY
     2 sene önce

     Merhaba, “Isının taneciklerin toplam enerjisi olduğunu biliyoruz” maalesef bu bilginiz yanlış taneciklerin sahip olduğu o enerjiye biz ısı diyemiyoruz.
     “miktarları farklı özdeş sıvıların son sıcaklıklarının eşit olması için fazla olana daha çok ısı verilmeli” tamamen size katılıyorum bu ifade de bir sıkıntı yok. Sanırım takıldığınız nokta diğer mesajımda da belirttiğim gibi ısı olarak adlandırdığımız enerji maddeler arasında transfer edilen enerjidir. Maddenin sahip olduğu ısı enerjisi gibi bir ifade hatalı bir söylemdir.